Realizácia náhrobkov
Aj napriek tomu, že je téma výberu náhrobného kameňa pre väčšinu z nás veľmi citlivá záležitosť, nie je na škodu vedieť niektoré základné informácie týkajúce sa náhrobkov, ktoré sa Vám určite zídu.
Typy náhrobných kameňov
Vo svete existuje veľmi veľa druhov a typov náhrobných kameňov. V niektorých krajinách sú na cintorínoch uniformné náhrobné kamene, ktoré majú jednotné rozmery, farbu a tvar (napríklad v USA), prípadne je dovolené zhotoviť náhrobné kamene s predpísanými rozmermi a hrúbkou, rôznych farieb (napríklad niektoré cintoríny v Nemecku). Na Slovensku, stále prevažujú klasické náhrobné kamene, či už urnové alebo veľké, ktoré veľakrát predstavujú pre nás nemalé finančné náklady. Z tohto dôvodu je potrebné si kúpu kameňa vopred dobre zvážiť a rovnako dôležitá je firma, resp. kamenár, ktorý bude Vaše dielo realizovať.
Mnohokrát sa v praxi stretávame so zákazníkmi, ktorí majú neúplné informácie o náhrobných kameňoch či o samotnom kameni a nemajú jasnú predstavu o postupoch realizácie. Aby ste sa vyhli takýmto situáciám, uvádzame pre Vás zopár užitočných informácií.
Materiály náhrobných kameňov
Medzi najpoužívanejší materiál v cintorínskej architektúre patrí žula. Ak sa chcete dozvedieť viac o tejto hornine, prejdite do sekcie "Materiály". Okrem žuly sa na náhrobné kamene používajú ako prírodné materiály, mramor alebo travertín, ktoré je však potrebné dôkladne kontrolovať kvôli vyššej pravdepodobnosti výskytu prasklín a trhlín. Popri prírodných materiáloch sa používa aj umelý kameň, ktorý je ale postupne nahradzovaný prírodným kameňom.
Časti náhrobného kameňa (viď obrázok nižšie)
-
Betónové panely - sú uložené pod úrovňou zeme a tvoria pevnú bariéru medzi sypkou zeminou a priestorom, do ktorého sa ukladá rakva
-
Betónový základ - je hlavná časť náhrobku, nakoľko tvorí podkladovú dosku pre náhrobok. Keďže dosky z prírodného kameňá potrebujú rovný a pevný základ, tento základ by mal mať minimálne odchýlky rovinatosti z dôvodu vysokej pravdepodobnosti prasknutia niektorej z nadzemných častí náhrobku (rám, krycia doska).
-
Lem - je voliteľná súčasť náhrobného kameňa a spĺňa čisto estetickú funkciu
-
Rám - tvoria ho 2 krátke a 2 dlhé dosky, ktoré sú spojené špciálnym vysokopevným a odolným lepidlom. Hrúbka dosiek v prípade žulového kameňa by mala byť minimálne 3 - 4 cm. V súčasnej dobe sú rámy štandardných náhrobkov vysoké od 25 - 30 cm, dlhé 210 - 220 cm a široké 113 - 210 cm. V prípade zákaziek na mieru je to podľa požiadavky zákazníka.
-
Podhlavie - je pevne spojené s rámom, s podstavcom a pomníkom
-
Podstavec pod pomník - tvorí "základňu" pre pomník. Na podstavec sa zväčša umiestňuje váza (naľavo) a kahanec (napravo). Pri uvádzaní cien pomníkov je v cene zahrnutý aj podstavec.
-
Pomník - alebo "nápisná doska", je kameň väčšinou v štandardných rozmeroch 80 (60) x 60 (80) cm, v hrúbke 6 - 7 cm pre 1 - hrob a pre 2 - hrob v rozmeroch 100 - 90 x 70 cm s hrúbkou 7 cm. V súčasnosti sa na pomník vyrýva písmo pomocou technológie pieskovania. Na požiadavku zákazníka je možné vyhotoviť aj lepené písmo.
-
Váza a kahanec - sú doplnky k náhrobnému kameňu. V ponuke sú buď žulové vázy a kahance, alebo plechové s povrchovou úpravou zlata, striebra, či lešteného nerezu a pod.
-
Krycia doska - je hlavnou súčasťou náhrobného kameňa. Hrúbka krycej dosky je väčšinou 4 - 5 cm. V ponuke sú rôzne krycie dosky, od jednoduchých až po tvarované, ich veľkosť je štandardne 198 - 210 x 109 cm.